Videolar

ÇOCUKLAR SORUYOR:TOPLUMSAL CİNSİYET NEDİR? SERİSİ

Bu film, İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle yürütülen Genç Sesler 2015 Projesi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından düzenlenen ve TEGV Beykoz Öğrenim Birimi’nin çalışmalarına devam eden 10 yaşındaki 11 çocuğun katılımıyla gerçekleşen “Çocuklar Soruyor: Toplumsal Cinsiyet Nedir?” etkinliğinin ürünüdür.

Parlayan Çocuklar: “Arkadaş Ol, Zorbalık Yapma”

Bu video, Genç Sesler 2017 projesi kapsamında Tarlabaşı Toplum Merkezi’ndeki Parlayan Çocuklar ekibinden çocuklarla Nilay Yılmaz’ın yaratıcı drama ve yazma atölyesindeki görüntüler kullanılılarak hazırlanmıştır.

Rusihak Farklılıklarla Dolu Bir Sınıf: Sanat Atölyesi

Bu video,Genç Sesler 2017 projesi kapsamında: RUSİHAK’ın “Farklılıklarla Dolu Bir Sınıf” projesine katılan çocuklarla Eda Dereci’nin yürütücülüğünde gerçekleşen sanat atölyesindeki görüntüler kullanılılarak hazırlanmıştır.

MIracle GIrls: Sanatta Cinsiyet Ayrımı Yoktur

Bu video, Genç Sesler 2017 projesi kapsamında; Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’nden çocuklarla Duygu Etikan yürütücülüğünde yapılan hiphop dans atölyesindeki görüntüler kullanılılarak hazırlanmıştır.

Çocuk Buluşması 2017

Bu video, Genç Sesler 2017 projesi kapsamında; Tarlabaşı Toplum Merkezi, Farklılıklarla Dolu Bir Sınıf ve Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’nden çocukların katılımıyla 18 Kasım 2017 Cumartesi günü gerçekleşen atölyelerden görüntülerin kurgulanmasıyla oluşturulmuştur..

Akran Zorbalığının Önlenmesinde “Çocuklar Nerede” Paneli

Bu video,İstanbul İsveç Konsolosluğunda düzenlenen Akran Zorbalığının Önlenmesinde “Çocuklar Nerede” Paneli’nde çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

Berättarministeriet- Çocuklar İçin Hikaye Anlatma Bakanlığı

Bu video, İsveç Enstitüsünde gerçekleşen etkinlikten ve İsveç Çalışma Ziyaretinde çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

“Burada Çocuk Büyüyor” Sergisi 2017

Bu video 2017 yılında “Burada Çocuk Büyüyor” sergisinin yer aldığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Müzesi, İzmir Türk Koleji ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu’nda çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

Hak Temelli Yaklaşım Ve Çocuk Hakları

Bu video 21.12.2017’de İsveç Konsolosluğu’nda düzenlenen “Belediyeler ve Çocuk Hakları” Yuvarlak Masa Toplantısı’nda çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

Unicef Çocuk Dostu Şehirler Projesi

Bu video, Belediyeler ve Çocuk Hakları Yuvarlak Masa Toplantısı’nda çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

Çocuk hakları, Eğitim ve Çocuk Kitapları

Bu video İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşen Çocuk Hakları,Eğitim ve Çocuk Kitapları Paneli’nde çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

İsveç Ziyareti

Bu video 20 – 23 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşen İsveç Çalışma Ziyareti’nde ziyaret edilen kurumlarda çekilen görüntülerden hazırlanmıştır.

Lilla Aktuelt

Bu video, Genç Sesler Projesi kapsamında yapılan İsveç Çalışma Ziyareti’nde alınan görüntüler ile Gökçe Uysal tarafından hazırlanmıştır.

Fanzingo

Bu video, Genç Sesler Projesi kapsamında yapılan İsveç Çalışma Ziyareti’nde alınan görüntüler ile Gökçe Uysal tarafından hazırlanmıştır.

Albyrådet

Bu video, Genç Sesler Projesi kapsamında yapılan İsveç Çalışma Ziyareti’nde alınan görüntüler ile Gökçe Uysal tarafından hazırlanmıştır.

Tiotretton

Bu video, Genç Sesler Projesi kapsamında yapılan İsveç Çalışma Ziyareti’nde alınan görüntüler ile Gökçe Uysal tarafından hazırlanmıştır.

Tüm Çocuklar için Mekanda Adalet

Bu video, 24 Ekim 2018’de Sosyal Kuluçka Merkezinde gerçekleşen Genç Sesler Konuşmaları kapsamında gerçekleşen ve Mekanda Adalet Derneği’nden Yaşar Adnan Adanalı’nın katıldığı “Kente 95 cm’den Bakış” buluşmasında çekilen görüntülerle hazırlanmıştır.

Çocuk Hakları Radyo Yayını:Söz Küçüğün!

27 Kasım 2018’de Genç Sesler Konuşmalarının üçüncüsü kapsamında Parlayan Çocuklar dergisi ve Söz Küçüğün radyo yayını ekipleriyle İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde yer alan Sosyal Kuluçka Merkezi’nde bir söyleşi yapıldı. Söyleşinin sonunda Söz Küçüğün ekibi kamera karşısına geçti ve radyo yayını maceralarını anlattı.

Çocuk Etki Değerlendirmesi Nedir?

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocuklara etki eden tüm kararlarda çocuğun üstün yararı öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Çocuk Etki Değerlendirmesi özellikle karar alıcı misyonu üstlenen kurumların karar alma süreçlerinde çocuğun üstün yararına olan eylem ve faaliyetlerin tespit edebilmesi için geliştirilmiş araçlardan biridir.Bu video, 2018 Genç Sesler Projesi kapsamında 17-18 Aralık 2018’de İsveç Araştırma Enstitüsünde Challenge Forward’dan Natalie Engdahl’ın kolaylaştırıcılığı, belediye ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Çocuk Etki Değerlendirmesi’ne Giriş Eğitimi’nde çekilen görüntülerle hazırlanmıştır.

Bebekler için Belediyelerle İşbirliği:İstanbul95

3 Kasım 2018’de Sosyal Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşen Genç Sesler Konuşmaları’nın üçüncüsünde 0-3 yaş beyin gelişimi için kamu kurumlarıyla işbirliği geliştiren İstanbul95 projesinin çocukların katılım hakkının çocuk dostu kentler oluşturma sürecine katkı sağlayan çalışmaları konu edildi.

Proje, 0-3 yaş arası çocukların ve ebeveynlerine yönelik ‘Ev Ziyareti Temelli Ebeveyn Rehberliği Projesi, 0-3 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerine uygun park ve yeşil alan tasarımını içeren ‘Yeşil Alanlar / Parklar’ ve ‘Veriye Dayalı Karar Verme’ olmak üzere üç bileşen üzerinden ilerliyor.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Belediyeleri Çocuk Hakları için Güçlendirme:SALAR

Çocukların yaşamlarına etki eden pek çok karar yerel yönetimler tarafından veriliyor. Bu kararları veren üst düzey karar vericiler, belediye çalışanları ya da belediyelerin birlikte çalıştığı uzmanlar çocuk haklarını ne kadar biliyor ve karar verirken önplanda tutuyor? İsveç’te; bu paydaşları aynı platformda biraraya getiren ve çocuk hakları bakışaçısının anaakımlaşması için çalışan SALAR; yerel yönetimler olarak çocuklara haklarını öğretirken aynı zamanda onları karar süreçlerine dahil etmeyi ve fikirlerini öğrenmeyi dikkate alan bir önceliğe sahip. SALAR’dan Elizabeth Englundh’un detaylandırdığı bu video; İsveç Çalışma Ziyareti ve İstanbul İsveç Sarayı’nda Türkiye Belediyeler Birliği’nin katılımıyla gerçekleşen toplantının görüntülerinden derlenmiştir.

Bir Çocuk Katılımı Eğitimi Deneyimi

13 -16 Eylül 2019 tarihlerinde İzmir Afacan Gençlik Evi’nde; çocuk alanına katkı koyan 30 kişiyle çocuk katılımı üzerine konuşup tartıştığımız, deneyimlerimizi paylaştığımız keyifli dört gün geçirdik. Eğitimle ilgili daha fazla bilgiye Gülistan Koç, Gözde Ertekin, Seher Kaya ve Irmak Erdurak’ın notlarıyla derlenmiş eğitim güncesini websitemizin dökümanlar kısmında bulabilirsiniz.