“Çocuğun Katılım Hakkı: Neredeyiz?” Sempozyumu Konuşmaları Yazı Dizisi Başlıyor!

Yazar: 22 Kasım 2020Haberler

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 30. yılı kapsamında; geçtiğimiz yıl 22- 23 Kasım 2019 günlerinde çocuğun katılım hakkı üzerine derinlemesine tartışmalar yaptığımız söyleşiler ve atölyeler düzenlemiş ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul yerleşkesinde ulusal ve uluslararası katılımcı ve konuşmacılardan oluşan 250’den fazla ilgiliyi ağırlamıştık.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesinde dikkat edilmesi gereken 4 temel ilkeden biri olan katılım hakkına odaklanan, bu konuda deneyimlerini ve fikirlerini aktarmak isteyen pek çok aktörü bir araya getiren sempozyumun ilk günü; çocuk katılımı üzerine geliştirdiği model sahada ve akademide sık sık kullanılan, Belfast Üniversitesi Çocuk Hakları Merkezi’nden Prof. Laura Lundy’nin konuşması ile açıldı. Hemen ardından ise İsveç ve Türkiye’deki katılım mekanizmaları ile aile ortamında, ekolojide, medyada, eğitimde, sivil toplumda ve kentte çocuk katılımının mevcut durumu üzerine eş zamanlı söyleşiler gerçekleştirildi.

Sempozyumumuzdan bir yıl sonra yine 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü geride bırakmışken, bundan böyle her Pazar günü sempozyumdaki konuşmaların derlenmiş halini ilham veren yazılar başlığımız altında sizler ile paylaşacağız.

Yayınladığımız ilk yazımız; UNİCEF Türkiye’den davetlimiz olan Nilgün Çavuşoğlu’na ait. Konu ise Türkiye’de Çocuk Katılımı ve Çocuk Hakları İl Komiteleri.

İyi okumalar dileriz.

Yazıyı okumak için tıklayınız.

Hakkında

Genç Sesler, İsveç ve Türkiye’deki çocuklar ve gençler için çocuk katılımı ve kültür politikalarının temel sorunlarını ele alarak yenilikçi fikirleri tartışmak ve sunmak için bir alan/platformdur. Genç Sesler, yeni başlangıçların ve iş birliklerinin peşindedir. Biz diyalog geliştiren ve ilham veren alanların güçlü çocuk katılımını gerçekleştirmeye bizi bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz.