Skip to main content
Haberler

Çocuklara Haberler: Mart 2023

Hedef Kitle: 10+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara dair bilgi veren raporlar yayınlanıyor!

 

Çizim: Ceren Suntekin

Depremlerin ardından insanların ve hayvanların iyi koşullarda olmaları için devlet ve devlet dışında birçok kurum çalışmalar yapıyor. Sivil toplum kuruluşları bir yandan deprem bölgesindeki insanlara, hayvanlara çeşitli destekler sunuyor. Aynı zamanda oradaki duruma dair gözlemler yaparak, insanlarla konuşarak raporlar yazıyorlar. 

Depremin ilk haftalarında toplanan bilgilere göre bir çok insanın kalacak güvenli yeri yoktu. O yüzden çok fazla insan diğer şehirlere gitti. Deprem bölgesinde kalanlar için daha çok temiz su, kıyafet ve yemek ihtiyacı vardı. 18 Şubat’ta Diyarbakır’daki çocuklarla görüşmeler yapıldı ve ihtiyaçları soruldu. Çocukların bir kısmı yemek, su gibi ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini söylediler. Bazıları yemek dağıtılırken kendilerine kaba davranıldığını söyledi. Görüşülen çocuklardan bazıları ilaçlarını, gözlüklerini evde bırakmak zorunda kaldığını ifade etti. Çocuklar, oyun oynayacak alanlara ve internete ihtiyaç duyduklarını söyledi. Aynı zamanda kitapları evde kaldığı için ders çalışmak ve okumak için kitaba ihtiyaçları olduğunu belirttiler. 

Bu ihtiyaçların bir kısmı karşılansa da ihtiyaç hala devam ediyor. Toplanan bu bilgiler sayesinde depremden etkilenen kişilerin neye ihtiyacı olduğu görülüyor. Böylece devletten sorumlu kişilere ihtiyaçların karşılanması için sorumlulukları hatırlatılıyor. Dernekler, vakıflar insanlar duydukları ihtiyaçları karşılamak için çalışmalar yapıyor.

 

Haber görselinin sesli betimlemesini ve haber metninin seslendirmesini dinlemek için tıklayın.