Skip to main content
BLOGHaberler

Çocuklara Haberler: Mart 2023

Hedef Kitle: 10+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

DEPREMDE ZARAR GÖRMEMELERİ İÇİN OKUL BİNALARI GÜÇLENDİRİLİYOR 

6 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde yaşanan depremlerin ardından depremden etkilenmeyen şehirlerdeki okullar da gözden geçiriliyor. Yetkililer İstanbul, Kayseri, İzmir gibi şehirlerde deprem olursa zarar görebilecek okulları güçlendirmek için kararlar aldı. Güçlendirilmesi planlanan okullardaki öğrenciler ve öğretmenler, aynı şehirdeki farklı güvenli okullarda eğitime devam ediyor.

Güçlendirme çalışması nasıl yapılacak?
Aslında güçlendirme çalışmaları depremden önce de yapılıyordu. Peki bina güçlendirmek ne demek? Depremler olmadan önce risk taşıyan binaları tespit etmek binaların yıkılmasını önler ve çok önemlidir. Binalardan örnekler alınarak, sağlam olup olmadıkları uzmanlar tarafından tespit edilir.  Eğer okul binasında zarar görme riski çok ise bina yıkılarak en baştan yapılır. Ama bu risk o kadar fazla değilse binanın daha dayanıklı olması için güçlendirme çalışması yapılır.

Güçlendirme çalışması ne kadar sürecek?
Okulları güçlendirme çalışmalarının en az 6 ay süreceği, 2023- 2024 eğitim döneminde bazı öğrencilerin tekrar eski okullarına dönebileceği bekleniyor. Ama yıkılıp tekrar inşa edilecek okullar için bu süre daha uzun olabilir. Yapılan açıklamalarda okullardaki çalışmalar bittikten sonra depreme karşı dayanıklı ve güvenli okullara öğrencilerin dönmesi planlanıyor.

Haber görsellerinin sesli betimlemeleri ve haber metinlerinin seslendirmeleri için tıklayın.

 

DEPREMLERDE HAYVANLARIN DURUMU

Depremlerde evde birlikte yaşadığımız ya da sokağımızdaki hayvanlar da zarar görebiliyor. Yaşan depremler kedileri, köpekleri, kuşları ve diğer birçok hayvanı etkiledi. Hayvan haklarını korumak için çalışan kişiler depremin ilk gününden itibaren harekete geçti. Gönüllüler depremden etkilenen hayvanlar için mama, su, yuva, ilaç gibi ihtiyaçları getirdi. Hatay, Osmaniye, Malatya gibi illerde yaralanan hayvanları iyileştirmek için hayvan hastaneleri kuruldu. 

Diyarbakır’da bir bina yıkılmadan önce içerisindeki 14 kedi kurtarıldı. 

Diyarbakır’da içinde hayvanların olduğu bina riskli olduğu için yıkılmak istendi. Hayvan haklarını savunan kişiler bu binanın yıkımını durdurmak için çabaladılar. 21 Şubat’ta bina yıkımı durduruldu. Binada olan hayvanlar için arama kurtarma ekibi 2 gün boyunca çalıştı. Sonunda binadaki tüm hayvanlar kurtarıldı.

Arama kurtarma çalışmalarına köpekler de destek oldu 

Depremden zarar gören hayvanları kurtarmak için çalışmalar sürerken arama kurtarma çalışmalarına görevli hayvanlar da vardı. Köpekler koku almak ve işitmek konusunda insanlardan daha başarılı. Deprem zamanlarında insanlara yardımcı olmak için özel eğitim de alıyorlar. Bu eğitimli köpekler depremden etkilenen tüm şehirlerde arama ve kurtarma çalışmalarına katıldı. 

Haber görsellerinin sesli betimlemeleri ve haber metinlerinin seslendirmeleri için tıklayın.

 

Her iki haberde de çizimler konusunda destek veren Burcu Ceylan’a teşekkür ederiz.