Skip to main content
BLOGHaberler

Çocuklara Haberler Şubat 2023

Hedef Kitle: 10+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

YAYILAN YANLIŞ BİLGİLERE DİKKAT!

Pandemi, yangın gibi krizlerde hepimiz bu konularla ilgili haber almaya ihtiyaç duyuyoruz. 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden sonra da herkes depremle ilgili haberler almaya çalıştı. Bu süreçte sosyal medya, Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden çok fazla bilgi, fotoğraf ve video yayıldı. İçinde doğruluğu kontrol edilmeden yayılan yanlış bilgiler de var. Aynı zamanda 6 Şubat depremleriyle ilgisi olmayan fotoğraflar ve videolar da paylaşıldı. Örneğin 6 Şubat depremine ait olmayan eski görüntüler yayıldı. Türkiye’de başka şehirlerde de deprem olacağı, bu nedenle bu şehirlerde yaşayanların dışarıda kalması duyurusu yapıldığı gibi bilgiler yayıldı. Yanlış bilgiler yayıldıkça doğru bilgilere ulaşmak zorlaşıyor. Yayılan yanlış bilgiler yetişkinlerin ve çocukların daha çok korkmasına sebep olabiliyor. Ayrıca, bu bilgilerin sonra yanlış olduğu anlaşılsa da bu durumu düzeltmek ve bunu herkese duyurmak da pek kolay olmuyor.

Yanlış bilgi ya da haberlerden nasıl uzak durulabilir?

Çevrende güvendiğin bir yetişkine sorarak duyduğun bilginin doğru olup olmadığını kontrol etmeye başlayabilirsin. Eğer cevabını o yetişkin de bilmiyorsa beraber araştırabilirsiniz. Haber başlıklarının bazen yanıltıcı olduğunu düşünerek haberin tamamını birlikte okumak işe yarayabilir. Aynı haberin farklı kaynaklar tarafından nasıl verildiğini de kontrol edebilirsiniz. Yanlış bilgilerden uzaklaşmak için devlet kurumlarının yaptığı açıklamaları takip etmek önemli. Gelecekten haber veren kişilere inanmamayı da unutmamak gerekir. Doğru olduğundan emin olana kadar elimizdeki bilgiyi, haberi başkalarıyla paylaşmamak da hepimizin sorumluluğu. 

Yanlış bilgilerle mücadele etmek ve bilgilerin doğru olduğundan emin olmanın yollarını öğrenmek için yapılan çalışmalar var. Bunlardan biri İnfodemi Eğitimi Projesi.  İstersen bu konuda bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsin. 

Sesli betimleme ve seslendirme için tıklayın. 

 

DEPREM SONRASI ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından depremde yaralanan ve tedavi görmesi gereken çocuklar çeşitli hastanelere  gönderildi. Çocuğunun nerede olduğunu öğrenmeye çalışan aileler ve hastanelerde tedavi gören ama ismi, ailesi belirlenemeyen çocuklar var. 

Çocukların bulunması için neler yapılıyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı birlikte çalışarak çocuklar ve ailelerinin birbirlerini bulmaları için;

  • çeşitli telefon hatları oluşturdu.
  • fotoğraflar üzerinden eşleşme yapan dijital bir program kurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocukların durumu ile ilgili her gün bilgi veriyor. 20 Şubat 2023 tarihindeki son bilgilere göre kimliği tespit edilen çocuklar ve ailesi buluşan çocuklar var. Henüz kimliği tespit edilmemiş çocuklar için ise çalışmalar devam ediyor.

Hastanedeki çocukların güvenliği 

Şu an hastanelerde tedavi görev ailesi bulunan ya da bulunmayan tüm çocukların güvenliğini doktorlar, hemşireler, polisler sağlamaktadır. Ailesi, yakınları depremde vefat eden çocukların iyi ve güvende olmaları için tüm barınma, bakım, koruma gibi hizmetler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Ayrıca çocuk hakları alanında çalışan dernekler ve uzmanlar da çocukların barınma, ısınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması, güvenliklerinin sağlaması, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanması için  çalışıyor.

Sesli betimleme ve seslendirme için tıklayın. 

Her iki haberde de çizimler için bize destek veren Eda Dereci’ye çok teşekkür ederiz.