Skip to main content
BLOGHaberler

Çocuklara Haberler – Şubat 2023

Hedef Kitle: 10+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

TÜRKİYE’NİN 11 İLİNİ ETKİLEYEN DEPREMLER OLDU

Afet ve Acil Durum Yönetimİ Başkanlığı (AFAD) tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de, Kahramanmaraş merkezli iki deprem olduğu açıklandı. Türkiye’nin güneyinde ve doğusunda yer alan Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, Kilis, Osmaniye ve Elazığ depremden etkilendi. Depremde çok sayıda insan ve hayvan hayatını kaybetti ve yaralandı. Hasar gören ve yıkılan fazla sayıda bina var. Bu sayılar AFAD tarafından her gün güncelleniyor. 

Arama Kurtarma ve Yardım Çalışmaları

Depremin ardından Türkiye’den ve dünyadan arama kurtarma konusunda uzman ekipler, deprem bölgesine gittiler. Hava şartları nedeniyle yollar kapandığı için depremin ilk günlerinde bazı köylere, şehir merkezine uzak yerlere ulaşmakta zorlanıldı.  Hava oldukça soğuk olduğu için acil olarak çadır, ısınma ve bebekler için mama, bez gibi ihtiyaçlar ortaya çıktı. İhtiyaçları karşılamak için depremin ilk gününden itibaren tüm Türkiye’de insanlar birbirlerine destek olmaya çalıştı, dayanışma içinde olmaya devam ediyorlar. 

Devletin Sorumlulukları

Deprem bir doğa olayıdır ve tarih boyunca fay hatlarının olduğu bölgelerde farklı şiddetlerde gerçekleşir. Depremin tam olarak ne zaman gerçekleşeceği bilinemez. Bu doğa olayının bir afet ve acil duruma dönüşmemesi için devlet kurumları, deprem olmadan önlemler almak ve gereken denetimleri yapmakla sorumludur.  Afet ve acil durumlar yaşandığında ise zarar gören herkesin güvenlik, barınma, ısınma, gıda, temizlik gibi ihtiyaçlarının hızlıca ayrım gözetmeden karşılanması da yine devletin sorumluluğudur. 

Sesli betimleme ve seslendirme için tıklayın. 

 

DEPREM NEDENİYLE ARA VERİLEN OKULLAR AÇILDI

Milli Eğitim Bakanlığı 6 Şubat’ta açılması beklenen ilkokul, ortaokul ve liselerin açılışının deprem nedeniyle ertelendiğini duyurdu. Bakanlık, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay ve Elazığ’da okulların 1 Mart Pazartesi günü açılacağını söyledi. Diğer şehirlerde ise 20 Şubat Pazartesi günü okullar açıldı. 

Bu süreçte depremden etkilenen şehirlerde yaşayan insanların bir kısmı kendi yaşadıkları şehirden ayrılıp diğer şehirlere yerleşiyor. Başka şehre taşınan çocuklar oradaki okullara kayıt oluyor. Bu sebeple okula döndüğünde sınıfına dahil olan yeni sınıf arkadaşların olabilir. 

Okulda öğretmenlere ve okul psikolojik danışmanlara öğrenciler merak ettiği soruları sorabilir; duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını iletebilirler. Okullardaki eğitimciler öğrencilerin okulda iyi, güvende ve rahat hissetmesi için hazırlıklarını yapıyor. 

Sesli betimleme ve seslendirme için tıklayın. 

 

Her iki haberde de çizimler için bize destek veren Ceren Suntekin’e teşekkür ederiz.