Skip to main content
BLOGHaberler

Gençlerle Beraber Çözüm Üretmek için Bir Yöntem: Hekatlon

Yazar: 25 Ağustos 2023Ağustos 28th, 2023Yorum bulunmadı.

Hedef Kitle: 9+ Yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Çevrende gördüğün rahatsızlık verici durumlara dair diğer gençlerle düşünmek ve çözümler üretmek isteyen bir gençsen ya da gençlerin sesinin duyulması, çözüme katılmaları için çalışmalar yapan bir yetişkinsen sana bir yöntem önerimiz var. 

Belki sosyal medyada Ideathon kelimesine rastlamış olabilirsin. Ideathon basit bir anlatımla fikir maratonudur. Son yıllarda oluşan bu yeni akım, belirli bir konuda yenilikçi fikri olan kişi veya takımların proje fikirlerini yarıştırdıkları bir maraton. Gençlerin sorunlara dair çözümler ürettikleri hekatlon da Youth 2030 Movement tarafından kullanılan bir yöntem. “Hackathon” kelimesi, “hack” ve “marathon” kelimelerinin bir birleşimidir. Burada “hack”, keşif amaçlı araştırma ve sorun çözme anlamında kullanılır.

Süreç gençlerin hekatlon sürecinin gündemini belirlemesi için bir “fikir atölyesi” ile başlar. Gençler, çevrede gördükleri problemler üzerine fikir üretmeyi sağlayacak farklı yöntemleri kullanarak tartışır.

Sonrasında ise 7 adımdan oluşan hekatlon süreci yürütülür. Gruplara bölünen gençlere daha önce fikir atölyesinde belirlenen problemler verilerek grup olarak çözümler geliştirmeleri beklenir. 

Yönteme dair detaylı bilgiye ulaşmak için Youth 2030 Movement tarafından hazırlanan, Türkçeye çevirdiğimiz bu dökümana tıklayabilirsin. Umuyoruz ki bu yöntem problemlere dair çözüme giden yolda bir kolaylaştırıcı olur.