Skip to main content
POSTER

“Genel Yorum 25” posteri yayında: Çocuklar! Dijital dünyada haklarınız var!

Yazar: 19 Ekim 2022Ocak 30th, 2023Yorum bulunmadı.

Hedef Kitle: 9+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, çocuk haklarının dijital dünyada da geçerli olduğunu belirten bir genel yorum paylaştı: Genel Yorum 25. Peki 2021’de yayınlanan bu belge ne anlama geliyor? 1989 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünün üzerinden 33 yıl geçti. İnternet ve dijital araçlar yaygınlaştı ve tüm bunlar günümüzde çocukların yaşamında çok önemli bir yer tutuyor. Çocuk haklarının hayata geçmesi için dijital dünyada birtakım fırsatlar ve riskler var. Çocukların dijital dünyada karşılaştıkları fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmasını ve risklerden korunmasını sağlamak için rehberlik eden bir belge aslında bu. 

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi, bu belgede yer alan hakları çocuklarla paylaşmak, onların görüşlerini duymak için çocuklarla bir araya geldi. Çocuklardan görüş alınarak Genel Yorum 25’i çocuklara anlatırken kullanılabilecek bir poster hazırladı. Hem İngilizce hem de Türkçe hazırlanan bu posteri indirebilir, basılı hale getirdikten sonra evinize, odanıza, okulunuza ve sınıfınıza asabilirsiniz. Dijital araçlarınızda masaüstü görseli olarak kullanabilir, hem çocuklar hem de yetişkinler olarak bu haklardan haberdar olmasını istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Posteri indirmek için tıklayın. 

Bu posterden ilhamla eğlenceli bir kart oyunu da hazırlandı. Öğretmenler bu oyunu kullanarak  sınıflarında dijital dünyadaki haklarını çocuklarla birlikte eğlenceli bir şekilde konuşabilecekler. Yakın zamanda paylaşacağımız bu oyun için bizi takip etmeye devam edin.

Çizim: Eda Dereci