Skip to main content
DUYURU

Gündemden 10+ yaş çocuklara: “Çocuklara Haberler”

Hedef Kitle: 10+ yaş

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocukların doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması bir çocuk hakkı. Çocuklar, güvenilir bilgileri yaşlarına ve gelişim özelliklerine uygun olarak almalılar. Deprem, pandemi gibi afet ve acil durumlarda doğru ve güvenilir bilgilere erişme ihtiyacı herkes için artıyor.  Fakat bu dönemlerde yanlış bilginin yayılma hızı da arttığı için bu zorlaşabiliyor. Çocuklar için kendi gelişim ihtiyaçlarına uygun, güvenilir bilgiye ulaşmak, yetişkinlere göre çok daha zor. Çocukları haberdar etmek isteyen yetişkinler de bunu nasıl yapacakları konusunda desteğe ihtiyaç duyabiliyor. 

Çocukların gündeme dair merak ettikleri haberleri kendilerine uygun şekilde almasını sağlamak ve bilgiye erişim hakkını hayata geçirmeye katkı vermek için “Çocuklara Haberler” adlı çalışmamıza başlıyoruz. Her hafta 10 yaş ve üstü çocuklara gündeme dair haberleri aktarmaya çalışacağız. Her hafta bir çizer de bu çalışmada bize destek olacak. 

Öğretmenlerin, bakım verenlerin ve çocuklarla temas halindeki tüm yetişkinlerin çocukların sorularını yanıtlarken destek alabilecekleri bu çalışmayı kullanırken şunlara dikkat etmesini öneriyoruz: 

  • Metinlerin uzunluk ve okunabilirliğini ve çocukların sosyal medyaya erişimlerini de düşünerek bu çalışmada 10 yaş ve üstündeki çocuklara yönelik çalışma kararı aldık. Daha küçük yaş grubu için de buradan yararlanılarak farklı çalışmalar yapılabilir. 
  • Çocukların gündemdeki haberler konusunda bilgi sahibi olma durumu aynı değil. Bu nedenle tüm haberleri çocuklara iletmek yerine çocuğun ilgisi, merakı ve hazır bulunuşluğu doğrultusunda uygun haberi seçmeniz ve iletmeniz önemli. 
  • İhtiyacı karşılayabilmek için hem sizlerden hem de çocuklardan gelen tüm geri bildirimleri ve önerileri bize iletebilirsiniz. [email protected]