Karar Vericiler İçin Çocuk Etki Değerlendirmesi Uygulama Rehberi’nin Birinci Bölümü Yayınlandı.

Yazar: 10 Temmuz 2020Kasım 22nd, 2020Haberler

Projemizin 2018 ayağında gerçekleştirdiğimiz; 8 belediye temsilcisinin de bulunduğu ve 17 farklı kurumdan toplamda 24 katılımcının yer aldığı Çocuk Etki Değerlendirmesine Giriş Eğitimi’nin ardından; 2019 yılında da bir faaliyet ya da proje henüz yürütülmeden çocukta görülecek muhtemel etkisini ve üstün yararını gözetip gözetmediğini tespit etmeye yarayan bu önemli aracın Türkiye’deki ilk denemesini yapmak ve bu konuda bilgilenmek isteyenler için bir kılavuz hazırlamak amacıyla kolları sıvadık. 2019 yılı Aralık ayından itibaren çocuk hakları alanında araştırmalar yürüten Gözde Durmuş ve Aysun Koca’nın yazarlığında; Karar Vericiler için Çocuk Etki Değerlendirmesi Uygulama Rehberi’nin üzerine çalışmaya başladık.

Rehberin yayınlanan ilk bölümünde Çocuk Etki Değerlendirmesinin ne olduğu, önemi ve değerlendirme raporu meydana getirmek için farklı ülke deneyimlerinden örnekler paylaşılıyor. Rehberin içinde yer alması planlanan ve Şişli Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile yapılacak bireysel görüşmeler ile ortaya çıkacak Türkiye deneyimi ise 2020 Şubat ayı itibariyle tüm Dünyayı etkisi altına alan COVİD -19 salgını nedeniyle yüz yüze görüşme şartlarının daha uygun olabileceği bir zaman dilimine bırakıldı.

Çocuk Etki Değerlendirmesine giriş niteliğindeki bu kaynağın; çocukların üstün yararını gözeten

kararların çoğalmasına katkı sağlamasını umuyoruz.

Rehbere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Hakkında

Genç Sesler, İsveç ve Türkiye’deki çocuklar ve gençler için çocuk katılımı ve kültür politikalarının temel sorunlarını ele alarak yenilikçi fikirleri tartışmak ve sunmak için bir alan/platformdur. Genç Sesler, yeni başlangıçların ve iş birliklerinin peşindedir. Biz diyalog geliştiren ve ilham veren alanların güçlü çocuk katılımını gerçekleştirmeye bizi bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz.