Skip to main content
BLOG

“Katılım Nedir? Ne Değildir?” konuşmak için karikatürler

Yazar: 23 Şubat 2022Nisan 18th, 2022Yorum bulunmadı.

Hedef Kitle: Yetişkinler

İçerik Dili:

Özet: Anlamlı bir şekilde çocuk katılımını hayata geçirmek için öncelikle çocuk katılımının ne olmadığını, ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bu konuda konuşmayı kolaylaştıracak bir karikatür seti hazırladık.

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Genç Sesler projesi kapsamında çocuk katılımı eğitimleri düzenliyor ve eğitim programları geliştiriyoruz. Çocuğun katılım hakkı BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin dört temel ilkesinden biri olmasına rağmen yetişkinler ve karar vericiler bu hakkın hayata geçirilmesi konusunda sıkıntılar yaşamakta. Bu konudaki en önemli engellerden biri yetişkinlerin çocuklara ilişkin algısı ve çocuklarla kurdukları iletişim. Bu engeli ortadan kaldırmak, yetişkinlerin kendi pratikleri üzerine düşünmesini sağlamak için eğitimlerde Yol Animasyon Filmi‘ni kullanıyoruz.

Çocuk katılımının hayata geçmesinin önündeki diğer engellerden biri de anlamlı bir çocuk katılımının nasıl olacağına dair kafaların karışık olmasıdır. Yani anlamlı bir şekilde çocuk katılımını hayata geçirmek için öncelikle çocuk katılımının ne olmadığını, ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu eğitimlerde katılımcılarla birlikte tartışmak için Genç Sesler projesi kapsamında bir karikatür seti hazırladık. 

Karikatürlerde Neler Var?

Karikatürler katılıma dair yanlış uygulamaları ya da eksiklikleri konuşmayı kolaylaştırmak için hazırlandı. Karikatürler şimdiye kadar gözlemlediğimiz, çocuklardan duyduğumuz ve eğitimlerde paylaşılan durumlardan esinlenerek hazırlandı. 

Karikatürlerden bir örnek verecek olursak; örneğin yandaki karikatür çocukların katılımına dair sıkça yaşanan örneklerden biri. Bir çocuğun tüm çocukları temsil etmesini beklemek, katılım için çocukları belirlemek ya da seçme aşamalarında yetişkinlerin karar vermesi gibi durumlar üzerine düşünmek ve tartışmak için çizildi.

Karikatürler üzerine nasıl tartışmalar yürütülebilir?

Eğitimlerde karikatürleri katılımcılarla paylaşarak “Burada ne görüyorsunuz? Sizce nasıl bir katılım var? Buna dair örnek deneyimler aklınıza geliyor mu?” sorularını soruyoruz. Genellikle karikatürlerdeki tartışmalar anlamlı bir çocuk katılımının nasıl olabileceğine dair çerçeve sunan bilgilere götürüyor. Karikatürleri hazırlarken ve üzerine tartışmalar yürütürken aşağıdaki kaynaklardan yararlandık:

Karikatürleri eğitimlerimde kullanabilir miyim?

Bu karikatür seti ücretsiz olarak çocuk katılımı konusunda eğitim çalışmaları yapmak isteyenlere açıktır. Karikatürleri nasıl kullanacağınıza ilişkin etkinlik yönergesini buradan indirebilirsiniz.