Skip to main content
DUYURU

“Küp Projesi” başladı!

Yazar: 28 Şubat 2022Nisan 18th, 2022Yorum bulunmadı.

Hedef Kitle: Yetişkinler

İçerik Dili:

Özet: Küp Projesi'nde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan maddeler üzerine 14-18 yaş grubundaki gençlerle birlikte çalışılacak. Gençler çalışmalarını Küp şeklindeki mekanlarda, yaratıcı yöntemler kullanarak sergileyecek.

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen ve BİLGİ Çocuk Çalışmaları tarafından yürütülen Küp Projesi başladı. Projede yer alan kurumlardan eğiticiler; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan maddeler üzerine 14-18 yaş grubundaki gençlerle birlikte konuşacak ve gençler çalışmalarını Küp şeklindeki mekanlarda yaratıcı yöntemler kullanarak sergileyecek.

Aralık ve Ocak aylarında gençlerle insan hakları çalışmak ve bir Küp yapım süreci gibi konularda konuşmak için buluştuğumuz eğitici ekip, gençlerle birlikte hangi insan hakları maddelerini çalışacaklarını belirlediler ve çalışmalara başladılar.

10 Şubat Perşembe günü geçmiş yıllardan bir Küp deneyimini dinlemek için buluştuk. 2019’da projeyi Sırbistan’da 5 farklı şehirde uygulayan çocuk hakları kuruluşu C31’den Masa Avramovic, deneyimlerini bizlerle paylaştı. Buluşmada öne çıkan noktalar; birlikte çalışılacak gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri güvenli ortamın sağlanması ve hem gençlerle hem de diğer paydaşlarla diyaloğun kurulmasının önemiydi. Ayrıca gençlerin önceliklerinde zor sorunların da olabileceği, bu konular üzerine konuşulması gerektiği vurgusu da yapıldı.

Proje ile ilgili detaylı bilgiyi ve gelişmeleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.