Skip to main content
Haberler

Sivil Toplumda Çocuk Katılımını Destekleme Çevrimiçi Eğitimi için Başvurular Başladı! 

Yazar: 9 Temmuz 2021Şubat 13th, 2022Yorum bulunmadı.

Hedef Kitle:

İçerik Dili:

Özet:

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Başvurular Sivil Toplumda Çocuklarla Kültür-Sanat ve Beden-Hareket Temelli Çalışmalar yapan (bağımsız) uzman ve eğitmenlerin katılımına açık!

Eğitim tarihleri: 18-19-20 Ağustos 2021

Son Başvuru Tarihi: 26 Temmuz 2021 

Eğitimin amacı nedir?

Genç Sesler Projesi kapsamında, sivil alanda çalışan bireyleri çocuk katılımı konusunda güçlendirmeye yönelik çevrimiçi bir eğitim düzenlenecektir. Eğitimler 18-19-20 Ağustos tarihlerinde 13.00-17.00 saatlerinde gerçekleşecektir. 

Eğitime dahil olan katılımcıların

  • çocuk hakları ve çocuk haklarının korunmasına yönelik yükümlülükler hakkında bilgi ve farkındalık kazanması,
  • çocuklarla çalışmalardaki rolleri ve sınırlılıkları üzerine düşünmesi,
  • çalışmalarını çocuk hakları perspektifiyle değerlendirmesi, 
  • kendi çalışmaları üzerinden çocuk katılımı süreçlerini düşünmesi,
  • çalışmalarında gerçek anlamda çocuk katılımını yaşama geçirmeleri için desteklenmesi amaçlanmıştır. 

Kimler başvurabilir?

  • STK’larda ve kültür kurumlarında kültür, sanat ve beden, hareket temelli çalışmalar yapan 
  • Bu alanda çocuklarla aktif çalışan,
  • Eğitimin tamamına aktif şekilde katılabilecek olan, 
  • Çevrimiçi ortamda eğitim için gerekli internet ve diğer teknik donanımlara sahip uzmanlar, eğitmenler, gönüllüler bu eğitime başvurabilir.

Değerlendirme süreci

Katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır. Daha fazla sayıda başvuru olması durumunda başvuru formları “Kimler başvurabilir?” bölümünde belirtilen özellikler çerçevesinde değerlendirilecektir. Çocuklarla  farklı kurumlarda bireysel eğitmen/ sanatçı olarak çalışanlara öncelik verilecektir. Şehirlerdeki dağılım, çocuklara erişim ve motivasyon gibi konular göz önüne alınacaktır.

Başvuru için tıklayın.

Başvuru Formu

Başvuru formunu 26 Temmuz 2021 2021 saat 17.00’ye kadar doldurabilirsiniz. Başvurusu kabul edilen katılımcılar 31 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacaktır. (Başvuruların yoğunluğu nedeniyle katılımcıların açıklanacağı tarih 3 Ağustos 2021 olarak güncellenmiştir.)

Çocuğun katılım hakkını anlamlı bir şekilde hayata geçirmek, kendinizi bu konuda güçlendirmek ve çocuklar için daha kapsayıcı ve katılımcı bir dünyaya katkı koymak isteyen herkesin başvurularını bekliyoruz.

Eğitim ve başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

*Eğitimimiz ücretsizdir. Katılımcılar başvurular arasından belirlenecektir.

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi (BİLGİ ÇOÇA)  kimdir?

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi, çocuk haklarının bilinirliğini artırmak ve korunmasını sağlamak için çocuklara ve yetişkinlere yönelik çalışmalar yapan bir birimdir. 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi çatısı altında kurulan BİLGİ ÇOÇA, çocuk hakları ve insan hakları, çocuk katılımı, toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk işçiliği alanlarında araştırmalar yapmakta, eğitim materyalleri üretmektedir. Ayrıntılı bilgi için cocuk.bilgi.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Genç Sesler nedir?

Genç Sesler Projesi BİLGİ ÇOÇA ve İsveç Konsolosluğu işbirliğinde yürütülmektedir. Çocuk katılımı konusunda farkındalık yaratmak, çocukları kendilerini ifade etmeleri konusunda cesaretlendirmek, çocuk katılımını artırmaya yönelik bilgi üretmek, farklı yöntem ve metodları tartışmaya açmak, çocuklarla çocuk hakları ve çocuk kültürü alanında çalışan aktörleri güçlendirmek ve çocuklarla ilgili kurumların kapasitelerini geliştirmek projenin hedefleri arasına yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.gencsesler.org adresini ziyaret edebilirsiniz.