Yerel Yönetim Çalışanlarına Yönelik Çocuk Katılımını Destekleme Eğitimi için Yerel Yönetim Çalışanlarıyla Bir Araya Geldik

Yazar: 17 Ağustos 2021Haberler

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliği ile yürütülen Genç Sesler 2021 projesi kapsamında  yerel yönetim çalışanlarına yönelik hazırlanan “Çocuk Katılımını Destekleme Giriş Eğitimi’ni geçtiğimiz hafta uyguladık. 

Çocuklarla ilgili ve çocuklara yönelik çalışmalar yapan yerel yönetim çalışanlarını çocuk katılımı konusunda desteklemek için Nisan ayından bu yana bir eğitim programı geliştirmeye başladık. Temmuz ayında açtığımız çağrıya 8 farklı şehirden 19 il ve ilçe belediyesi, 5 büyükşehir belediyesi, 3 kent konseyi ve 1 de muhtarlık bünyesinde çalışan toplam 62 kişiden başvuru aldık. Değerlendirme sürecinden sonra eğitime dahil olacak katılımcı listesini oluşturduk. Çocuk haklarına dair bilgileri tazelemek, kendi çalışmalarına çocuk hakları perspektifinden bakmalarını sağlamak ve  çocuk katılımını hayata geçirmek için atılabilecek adımları konuşmak amacıyla geliştirdiğimiz eğitim programı kapsamında yerel yönetim çalışanlarıyla geçtiğimiz hafta bir araya geldik. 

3 gün boyunca devam eden bu eğitime katılan tüm katılımcılara anlamlı çocuk katılımının yerel yönetimler düzeyinde hayata geçmesi ve belediye hizmetlerinin çocuklar için daha kapsayıcı ve katılımcı olması konusunda birlikte düşünmemize verdikleri katkı için çok teşekkür ederiz. 

 

Hakkında

Genç Sesler, İsveç ve Türkiye’deki çocuklar ve gençler için çocuk katılımı ve kültür politikalarının temel sorunlarını ele alarak yenilikçi fikirleri tartışmak ve sunmak için bir alan/platformdur. Genç Sesler, yeni başlangıçların ve iş birliklerinin peşindedir. Biz diyalog geliştiren ve ilham veren alanların güçlü çocuk katılımını gerçekleştirmeye bizi bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz.